Diskusní téma: Dokrmování čmeláků
Datum: 06.06.2016
Vložil: Karolína
Titulek: Mrtvé larvičky
Dobrý den,
před třemi dny jsem dostala darem čmelín s dvířky proti zavíječi, dnes jsem našla před dvířky dvě mrtvé čmeláčí larvy. Je možné, že mí čmeláci hladoví? Nachystala jsem do víčka od petlahve sirup (měla jsem doma jen hnědý cukr) který začaly dělnice oblizovat, myslíte, že to pomůže?
Odpovědět
—————
Datum: 11.05.2016
Vložil: Petr
Titulek: čmelí královna
Dobrý den, taky plánuju letos vyrobit čmelín a příští jaro ho nechat zabydlet. Zajímalo by mě, jestli musím každé jaro chytat čmelí královny znovu a nebo je nějaká šance že se na místo vrátí již odchovaná královna díky za odpověď ;)
Odpovědět
—————
Datum: 01.07.2017
Vložil: Petr Dobrý - spoluautor webu
Titulek: Re: čmelí královna
Petře,
některé druhy čmeláků se na jaře častěji vrací do čmelína, některé méně. Ale nic není tak jednoduché. Někdy se vrátí do čmelína více královen a svedou o něj souboj, kdy mohou všechny zahynout...
Odpovědět
—————
Datum: 13.11.2012
Vložil: Milan
Titulek: Vhodné rostliny pro čmeláky
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jaké druhy rostlin jsou nejideálnější si na zahradu na jaře pořídit pro první čmeláčí matky a první generace dělnic tak abych zajistil dostatek potravy.
Děkuji Vám, Milan
Odpovědět
—————
Datum: 30.04.2012
Vložil: Křovák
Titulek: Přikrmování čmeláků
Dobrý den,
nedávno jsem vedl debatu s panem Stuchlem, který přikrmování čmeláků (venkovní chov) vidí spíše jako nouzové řešení v kritickém jarním období (náhlé ochlazení, vyšší polohy s nedostatkem pastvy atp.). Za normálních podmínek ho vidí jako zbytečné. Přikrmovat radí pouze cukerným roztokem, ne medem, kvůli šíření včelích nemocí (Nosema apis). Když už přikrmovat, tak vždy uvnitř úlku. Pokud však nemáte nějaký patent na doplňování nádobky, je to vždy rušivý zákrok. Také to skýtá nebezpečí přilákání mravenců či jiných nevítaných hostů. Dalším argumentem proti přikrmování je skutečnost, že k vývoji čmeláčího plodu je potřeba specifického složení nektaru, které matka dociluje návštěvou rozličných květů a přidává různé druhy pylu. Sacharóza tyto pro zdárný vývoj plodu nezbytné komponenty (vitamíny, minerály, bílkoviny) neobsahuje. Ve většině případů si pak čmeláci obstarají krmení bez problémů sami na květech v okolí hnízda.
S pozdravem
Křovák
Odpovědět
—————
Datum: 26.03.2019
Vložil: Filip
Titulek: Re: Přikrmování čmeláků
Dobrý den
jsem začínající "čmelař" a rád bych se zeptal jak to je s královnou při náhlém chladném počasí.
Na pátý pokus se mi konečně podařilo v sobotu po poledni zabydlet královnu, navečer se vrátila a ještě v neděli jsem ji zahlédl jak leze do čmelína.
Bohužel nemám zatím moc času pozorovat jak často vylétala, ale v pondělí se velmi ochladilo a bylo větrno a již jsem ji ani nezahlédl přes pozorovací plexi nepatrným pootevřením čmelína. Zalézá někam do vnitřku čmelína za teplem a pak vyleze až se oteplí?? Nemám ji nějak připravit trochu "nektaru"??
Díky za vaše názory.
S pozdravem
Filip
Odpovědět
—————
Datum: 16.04.2012
Vložil: Zdeněk Kašpar
Titulek: Krmit či nekrmit?
Zdravím všechny příznivce čmeláků. V letošní roce se mi podařilo, v průběhu měsíce března, usadit tři královny čmeláka (asi) zemního. Bylo celkem teplo, slunečno, slušné čmeláčí počasí, zrovna kvetly kočičky. Toto se však záhy změnilo, začala být zima, v Praze dokonce -5 stupňů. Rozkvět květin a stromů se zpomalil. No a, bohužel, jsem teď v pátek nalezl jednu královnu na kokonech mrtvou. Nebyla na ní vidět žádná újma. Byla přitisklá na kokonech, hlavičkou dolů. Naposledy jsem ji zahlédl na česně ráno 8. dubna, to byla zrovna ta strašná zima. Jen se snažila odletět, spadla na zem a hned se zase vrátila do úlku. Myslím si, že zašla hladem a vyčerpáním. Musím k úlkům vyrobit nějaké krmné komůrky, kam bych jim mohl přidat trochu cukerného roztoku za špatného počasí. Jen aby královna nabrala energii na zahřátí potomstva a na sběr alespoň trošky pylu. Je ale pravda, že úlek byl menší, z prken asi 2 cm, jinak nezateplený, jen s hnízdním matriálem. To asi k zahubě hnízda taky dost pomohlo, protože ostatní dvě hnízda, jedno nadzemní zateplené a jedno podzemní zatím přežívají.
Berte můj příspěvek jako začátek diskuze o přikrmování a zároveň i jako varování, že na úlcích se nesmí šetřit.ˇ
Zdenek
Odpovědět
—————
Datum: 16.04.2012
Vložil: Jiří Havelec
Titulek: Re: Krmit či nekrmit?
Já jsem v chovu čmeláků teprve začátečník. V zimě jsem postavil 10 čmelínů a koncem března a začátkem dubna je osadil královnou. 4 čmelíny se podařily osadit na poprvé. Dnes mám osazeno 9 čmelínů, jeden se čmelákem lučnim a ostatní se čmelákem zemnim.V poslednim jsem se pokusil ubytovat čmeláka skalního, bohužel bez úspěchu. Nyní k přikrmování. Bydlim v panelovém domě a 3 čmelíny mám na balkoně, ostatní na mojí zahradě, další na zahradách příbuzných. Do každého čmelínu jsem umístil napáječku s cukromedovym roztokem, který čmeláci ochotně příjmají. Pozoroval jsem je dnes ráno. Ke každému česílku jsem umístil víčko od petlahve s nektarem a sledoval co královny. Venku se dnes dost ochladilo a proto mne ani neudivilo, když z prvního čmelínu čmelák jen zvedl klapku a doslova natankoval plnou a zacouval zpátky domů. U druhého čmelínu byla podívaná ještě zajímavější. Čmelák se právě vracel z výletu, když si všiml, nebo ucítil nektar u svého česílka a než zvedl klapku asi 3 minuty nasával nektar. Potom se pokusil vzlétnout, ale ouha, byl moc těžký a začal pobíhat křížem krážem po podlaze balkonu a pokoušel se odstartovat až podběhl zábradlí ven. Asi za za 5 minut se normálně vrátil a přistál na svém česílku, zvedl klapku a upaloval domů. U posledního čmelínu proběhlo tankování bez problémů. Z této příhody je zřejmé, že čmeláci rádi využijí, pro ně výhodné nabídky potravy hlavně za chladného počasí. Hodně zdaru přeje Jirka.
Odpovědět
—————
Datum: 18.04.2012
Vložil: Honza
Titulek: Re: Re: Krmit či nekrmit?
Dobrý den pan Jiří, krmení čmeláků je určitě dobrý nápad, jak im pomoct, hlavně na jaře za nepříznivého počasí. Já sem tento problém vyřešil malými dírkami na bočních stranách čmelínů. Vevnitř se nachází špunt od petky přilepený o dno úlku pomocí oboustrané pásky. V případe nepříznivého počasí natáhnu roztok do injekce a přes dírku naplním špunt. Pak dírku zacpu kouskem špejlí. Rád bych se Vás zeptal na osazování královen. Mám čtyři úlky, každý je ale zatim prázdny. Po mnoha nezdarech a následných konzultacích s panem Stuchlým sem něco vylepšil, resp. pozměnil, takže se uvidí v průbehu dalších dní. Mohl by ste napsat, jak přesně, jakou metódou a na jak dlouho uzavírate čmeláky v úlcích?
Ďekuju. Honza
Odpovědět
—————
Datum: 30.08.2017
Vložil: Jirina
Titulek: Re: Krmit či nekrmit?
Na male vicko dat trochu zredeneho medu nebo rozpusteny cukr, pomuze to kralovne par dni. Vlozit na dno ulu, aby obsah nebyl vyssan naplni.
Odpovědět
—————
Přidat nový příspěvek