Diskusní téma: Jak nejlépe nalákat královnu do čmelína
Datum: 13.06.2014
Vložil: Dagmar
Titulek: Chci chovat čmeláčky
Celé roky jsme měli doma čmeláčky (byli takoví vzrůstem menší). Žili ve staré zdi otevřeného dřevníku. Zeď byla kdysi stavěna na hliněnou maltu, a právě ve spárách mezi cihlami měli čmeláci svůj čmelín. Bylo to nádherné, když se tam celé jaro a léto čmeláčky jen hemžilo. Přede dvěma roky čmeláčci zmizeli, čekali jsme, že se snad vrátí letos - nestalo se. Viděli jsme pořad v TV o Čmelínech a rozhodli se, že jim pořídíme bydleníčko a seženeme nějaký čmeláčí rod. Ráda bych se zeptala, jestli čmelíny (zvažuji 2) můžeme umístit na tu zeď, kde čmeláčci sídlili dřív. Myslím, že by se jim tam mohlo zase líbit. Je to pod střechou, všude kolem jsou velké zahrady s ovocnými stromy, květinové záhony, keře jasmínů, trávník bílý sedmikráskami, kus jetele vojtěšky a klasické polní plodiny.. Jsem tady poprvé, nevím jak potom najít kontakt na někoho, od koho sehnat čmeláčí královnu.
Odpovědět
—————
Datum: 01.07.2014
Vložil: majla
Titulek: Re: Chci chovat čmeláčky
Pokud je zeď na severní stranu nebo je ve stínu stromu tak aby na čmelíny nikdy nesvítilo přímé slunce, stanoviště je to určitě vhodné.
Když se čmeláci nevrátili je možné, že se původní stanoviště stalo nevhodným, např. nebyl uvnitř zdiva, spár vhodný teplodržný materiál (např hnízdo po myších) nebo nepřežila žádná samička, která by se vrátila z původní čmeláčí rodiny, která tam dřívě žila a jiným to nepřipadalo na osídlení vhodné.
Čmeláčí královnu je nejlépe odchytit v době hledání hnízdiště což je duben až květen. Postupy jak odchytit a nabídnout čmelín je popsán buď tady v diskuzi nebo někde na tomto webu. Šance na osídlení při vpuštění královny do čmelínu jsou u různých druhů různé. Základem je nabízet úl jen hledajícím královnám!
Koupit již samičku s pár dělnicemi a malým založeným dílem pro potěchu a pozorování domů mi příjde zbytečné a připravíte se o tu zábavu a touhu osídlit svůj čmelím svépomocí a pak o to větší radost z úspěchu.
V tuto dobu je na čmeláky již pozdě, mě již čmeláci skalní vyvádějí první samičky a dokonce jsem pozoroval i samečky. Takže nyní příprava na další rok a alespoň máte čas si vše promyslet a dopnit ke čmelínu základní prvky ochrany jako je klapka a nebo případně větrací past (také hezky popsáno na tomto webu).
Odpovědět
—————
Datum: 10.08.2014
Vložil: eva
Titulek: Re: Re: Chci chovat čmeláčky
Na jare jsem koupila luxusni cmelin, dala na stinne misto do okrasne zahrady v sezone plne naprstniku a omeju a hluchavkovitych. Chytla samici evidentne hledajici mysi noru a prenesla ji do cmelina, za tyden jsem se podivala a....utekla.
Nechala jsem tam cmelin nejakou dobu a pak ho uklidila na pristi rok. Vcera dcera potrebovala motyku, stojici v jiz velice dlouho v rohu jiz dele nepouzivaneho hnojiste a z pod ni se vyrojili cmelaci. Povrhli hotelem a uhnizdili se v hnoji, nastesti se jim prilis hnizdo neposkodilo, protoze rano uz meli prebudovano. Tak ted nevim, pristi rok mam postavit cmelin na hnuj, nebo jak? Dekuji za radu, Eva
Odpovědět
—————
Datum: 18.08.2014
Vložil: majla
Titulek: Re: Re: Re: Chci chovat čmeláčky
Nevim jestli pohrdli, ale to, ze se samicky usadi sama bez cizi pomoci je asi jen mala sance, takze na jare odchytavat hledajici samicky a i treba na vice pokusu, nez udela samicka pamatovaci let pri opousteni cmelinu, kdy uz jsou sance na vraceni vyssi.
A hlavne zacit s osazovanim cmelinu vcas idealne uz na zacatku brezna, ke konci dubna kdyz jsem se snazil osadit druhy cmelin uz sance rapidne klesaji.
Odpovědět
—————
Datum: 03.01.2014
Vložil: Tomáš
Titulek: Sezóna 2013
Ahoj,
ohodnoťte prosím Vás sezónu 2013. Podařilo se Vám odchovat úspěšně mladé matky čmeláka?
Prosím napište do diskuze na www.vypatrej.cz/cmelaci
Odpovědět
—————
Datum: 07.04.2014
Vložil: majla
Titulek: Mé laické zkušenosti třeba to někomu pomůže:
Výroba čmelínu:
Sice jsem nejprve uvažoval, že by měl být čiště z přírodního materiálu, ale ustoupil jsem o toho a vyrobil čmelín z vodovzdorné překližky tl. 2cm. Je odolná a slušně se sní pracuje. Velké množství příspěvků bylo o použití čistě přírodních materiálu jako dřevo a ideálně jen napuštěné olejem, ale pak jsem našel i varianty z extrudovaného polystyrenu a to je myslím horší na uvolňování výparů než překližka.
Velikost úlu jsem zvolil téměř jako krychli, vnitřní rozměr je (V x Š x D) 20 x 25 x 25 cm. Myslím, že takový rozměr umožňuje lepší izolační vlastnosti, jelikož může být vnitřní výstelka, jako teplo izolující materiál téměř v kouli a není k podlaze ani stropu příliš malá vzdálenost oproti nízkým čmelínům podlouhlejšího tvaru.
Pro případný pohled do čmelínu jsem pod odnímatelným víkem opatřeným lepenkou položil na dvě přišroubované lišty položené průhledné plexisklo.
Česno jsem vyrobil o velikosti cca 3 x 5cm a umístil přibližně 0,5 – 1,0 cm pod vstupní otvor. Vstupní otvor je o průměru 16mm a za ním pokračuje flexibilní elektrikářská chránička o vnitřním průměru 20mm imitující chodbičku. Je vedena podél stěny až k zadnímu rohu a ukončena cca 5 cm od něj.
Původně jsem nechtěl větrací otvor vůbec dělat, ale nakonec jsem se rozhodl, že při větších letních teplotách bude zřejmě potřeba. Otvor jsem vyvrtal o průměru 20mm a vyfrézoval na jedné straně zádlab o průměru 30mm do této drážky hezky těsně pasuje instalatérské těsnění s integrovanou ocelovou síťkou (v železářství stojí cca 10,- Kč), které má také vnější průměr cca 30 mm a hezky jde do vybrání zamáčknout. Otvor je překryt klapkou s překližky a připraven k použití po odklopení klapky při letních vedrech. Umístění větracího otvoru jsem zvolil na úhlopříčně opačné straně než je ukončení vstupní chodbičky.
Klapku na vletový otvor jsem zatím nerealizoval, ale mám v plánu jí nainstalovat, až se samička lépe zabydlí a vyvede první dělnice (cca za měsíc), doufám, že to nebude pozdě?
Dlouho jsem laboroval co do čmelínu jako výplň. Kupovat malé množství doporučované surové bavlny se mi nechtělo. Nakonec jsem z trávy vyhrabal mech nechal proschnout pár dní na slunci a jako hlavní složku jsem zakoupil v lékárně se zdravotnickým materiálem „Vata obvazová vinutá 1000g bavlna“ která je ze 100% bavlny množství 1kg mě stálo 180,- Kč jde hezky nadrat na malé chuchvalce (nemá tak dlouhé vlákna, jako obyčejná vata, která navíc nebývá ze 100% bavlny, ale obsahuje i viskózu) a toto množství vystačí mnimálně na 3 – 4 náplně čmelínu. Vatu jsem nacupoval na kousky a smíchal se sušeným mechem zhruba v poměru 1 díl mechu a 3 díly vaty.
Osazení čmelínu:
Na osazení jsme měli štěstí. 4.4.2014 po dokončení čmelínu jsem se vydal s dětmi hledat vhodnou samičku. Narazili jsme na jednu, jak se potlouká a hledá něco v plazivém keříku přímo u nás na zhradě (20m od čmelínu). Odchytli jsme jí do plastové lahve s odříznutým dnem. Nejprve byla vystresovaná a spíše se v lahvi mlátila a nedařilo se nám jí nasměrovat ke vstupnímu otvoru. Nakonec jsme to udělali tak, že jsme jí přemístili do litrové zavařovací sklenice, přiklopili ke včelínu, česnem a vstupem do otvoru sklenice. Sklenici jsme podložili a nechali osamoceně. Poodstoupili jsme do větší vzdálenosti. Během chvíle se samička uklidnila a vlezla sama do čmelínu (cca 10 minut pod odchytu).
Čekali jsme, co bude dál, samička vylezla téměř přesně po hodině (vpuštění 17:40, 1. výlet 18:40) zastavila se chvíli na česnu provedla asi dvě otočky a pak vzlétla a prováděla kroužky od malých po velké, čím výše byla, aby si zapamatovala místo. Měli jsme velké štěstí, že se podařilo do čmelínu umístit hned první odchycenou čmeláčici. Jedná se o druh čmeláka skalního, samička je celá černá a má oranžovo-červený zadeček. Druhý den bylo chladno a do otvoru jsme umístili kousek papírku, abychom měli nějakou zprávu o tom, zda se samička do úlu vrací. Nic se nedělo, už jsme přestali doufat v úspěšné obydlení, ale třetí den vylezlo slunce a samičku jsme u čmelínu několikrát spatřili, jak leze dovnitř. Myslím, že teď je vhodná doba pro osazování, na ulici jsme viděli ještě čmeláka zemního, který evidentně také hledal, kde by zahnízdil.
Odpovědět
—————
Datum: 07.04.2014
Vložil: majla
Titulek: Re: Mé laické zkušenosti třeba to někomu pomůže:
A protože je mnohdy lepší jedna fotka něž tisíc slov, na odkazu si můžete prohlédnout výsledek. Když by to byla inspirace alespoň pro jednoho z Vás, tak to mělo cenu. Když jsem začal o stavbě čmelína přemýšlet celkem dost jsem toho přečetl a tyto stránky mi dost pomohli, ale nějaké podrobnější zkušenosti ostatních by v té době nebyly k zahození.
https://majla82.rajce.idnes.cz/Cmelin_04_2014/
Odpovědět
—————
Datum: 29.04.2014
Vložil: Jirka
Titulek: Re: Re: Mé laické zkušenosti třeba to někomu pomůže:
Krásná práce. Před dvěma lety jsem jsem stavěl velmi podobné a slouží dodnes. Nyní mám v provozu nové z tvrzeného polystyrenu, které se mi velmi osvědčily. Celkem 7 dřevěných a 17 polystyrenových. Dnes již všechny obsazeny šesti druhy. Hodně se mi sami vrací, hlavně čmeláci skalní. Zkušenosti jsem čerpal hlavně od německých kolegů. Dlouhou vchodovou trubku nepoužívám, jen asi 3 cm do předsíně. Ta je přidělaná z boku čmelínu a má měnitelnou boční stěnu ze sololitu. pro začátek sezony plnou a pro léto s 5x10 cm oknem s dvojitým kovovým sítem. Ve víku mám další větrací otvory, které také zapojím až když přijdou horka. Z předsíně do čmelínu mám 3 otvory, pro lepší cirkulaci vzduchu. Všechny čmelíny mám osazeny ochranou klapkou. K nátěru používám venkovní latex různých odstínů. Všechny milovníky čmeláků zdraví a hodně zdaru přeje Jirka.
Odpovědět
—————
Datum: 06.05.2014
Vložil: Majla
Titulek: Re: Re: Re: Mé laické zkušenosti třeba to někomu pomůže:
Nemáš někde fotky případně nákres tvých úlů? zajímali by mě ty předsíně z boku s možností větrání. Mohlo by to být velice zajímavé řešení. A hlavně by takové řešení neubíralo vnitřnímu prostoru samotného hnízda.
Co se týká obvazové vaty ze 100% bavlny tak bych rád vyvrátil všechny spekulace. První generace dělniček již je cca týden vyvedena a létá v pohodě hnízdo prosperuje, nespozoroval jsem jediný problém s výplní. Ano klasickou vatu nebrat ale ve složení ze 100% bavlny nevidím problém. Nicméně nejlepší materiál pro mě je zatím zbytky z textilek nitě atd. 100% bavlna pod obchodním názvem PUCVOL což se dá koupit v ceně cca 30Kč za kilo (nejmenší balení jsem viděl v Řempu 10kg), jen bych to trochu nastříhal na kratší kusy, to vyzkouším příští rok.
Odpovědět
—————
Datum: 10.05.2014
Vložil: Jirka
Titulek: Re: Re: Re: Re: Mé laické zkušenosti třeba to někomu pomůže:
Doporučuji všem navštívit stránky německých chovatelů čmeláků pro inspiraci. Jsou tam recepty, návody, videa a mnoho zajímavého. www.hummelfreund.com dále na youtube video hummeldoktor
Odpovědět
—————
Přidat nový příspěvek