Vaše zkušenosti

 Ota Kočí z Brna

Autor uvádí, že dříve měl čmelíny z dřevotřísky, ale to mu se příliš neosvědčilo, protože dřevotříska začala brzy bobtnat a vznikaly mezery mezi stěnami.  Životnost takových čmelínů byla tedy velmi krátká. Proto letos testuje čmelíny z tvrzeného polystyrenu – vlastní výroba. Úly jsou umístěny na jižní straně domu a vchody jsou zabezpečeny dvířky (proti škůdcům – více o nich již brzy v samostatné rubrice Přirození nepřátelé čmeláků).

 

Dodatečná izolace již není  - postačuje 20mm polystyren použitý na čmelín. Pouze na jaře pan Ota přidává na střechu černou IPU, která pomáhá čmelín ohřívat v době, kdy je ve čmelínu pouze mladá matka.  Ta je na jaře přenesena do čmelínu. Po vylíhnutí dělnic  IPU odstraňuje.

Prozatím je chovatel s těmito čmelíny spokojen a vypadá to, že čmeláci také.

Poznámka: Čmeláčí úlky z tvrzeného polystyrénu 20 mm opravdu zabezpečují čmelákům dostatečnou tepelnou ochranu, a jsou navíc výrobně jednoduché. Početně silnější druhy čmeláků však často před koncem vývojového cyklu polystyren uvnitř úlku vykusují. Snadnou odpomocí je připevnit připínáčky na polystyrenové stěny papír, stačí i kancelářský, a na dno vložit lícující výstřižek lepenky z krabice. Při čištění se pak vše snadno vymění. Miroslav Stuchl

Ing Jaromír Ludvík z Doks u Kladna

Pan Ludvík  nám zaslal fotky velmi originálního čmelína, který si sám vyrobil z dutého topolu. Uvnitř je výstelka z cupaniny a vchod je udělán z asi 20 cm ohebné elektroinstalační PVC trubky. Po 2 letech pokusů, se podařilo čmelín letos, odchytem mladé matky při jarním hledání úkrytu, a jejím umístěním do čmelína, osídlit čmelákem skalním. Pan Ludvík uvádí, že ještě musí vylepšit zastřešení, které je zatím pouze provizorní.

 


Pan Kašpar z Prahy

Panu Kašparovi se podařila krásná fotka dokrmujícího se čmeláka, kterému poskytl "první pomoc" poté, co ho, při podzimním rytí záhonu, nechtěně vykopal ze země. (více o tom v rubrice Dotazy a odpovědi). Nutno podotknout, že pomoc byla úspěšná a čmelák byl nakonec vypuštěn.

 

Ota Kočí

Pan Kočí nám poslal návod na velmi snadnou výrobu ochranné klapky, vhodnou téměř ke všem podomácku i komerčně prodávaných čmelínů.

Na její výrobu používá průhledný plastový kotouček, který je přiložen v každé kulaté krabičce s novými CD nebo DVD (při zakoupení větších balení 10 ks a více). Tento kotouček je tenčí než DVD nebo CD a je průhledný.  Nákres výroby klapek z kotoučku.  Stačí naříznout ulamovacím nožem a nalámat na 4 kusy.

Ohyb klapky se dosáhne jemným naříznutím dolní části klapky a lehkým ohnutím. Požadovaný ohyb zakápneme vteřinovým lepidlem.

Do klapky se vyvrtají 2 dírky a doplní dřívky – viz fota

Komentář pana Stuchla - spoluautora webu:

"Je chvályhodné, jak p. Kočí hledá a nachází vlastní cesty i materiály k vytváření svépomocných ochranných prostředků technické povahy k ochraně čmeláků před predátory. To se vztahuje i k tomuto návrhu na výrobu ochranných klapek z plastových kotoučků k CD nebo DVD.
Na základě svých pokusů a zjištění mám však ke zveřejněné konstrukci klapky tuto výhradu: Začátek ohbí spodního konce klapky se téměř kryje s dolním okrajem vchodu do nástavce a tím i úlu. Ačkoliv je samička zavíječe čmeláčího chabé konstrukce, dokáže někdy takovou klapku zvednout, pro pačmeláka to vůbec žádnou překážku nepředstavuje. Potřebná vzdálenost zmíněných částí ochranné klapky musí být 1.5-2cm.

Peťa Lukášová, Malá Bystřice

Paní Lukášová nám poslala mnoho zajímavých postřehů ze svého chovu čmeláků. Mimo jiné poslala i tuto fotografii několika svých čmelínů.